Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Pedroni

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Belgium

Titular Archbishop of Novica


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1914BornMaccagno
13 Mar 193722.9Ordained PriestPriest
7 Apr 196551.0AppointedTitular Archbishop of Novica
7 Apr 196551.0AppointedApostolic Delegate to Thailand
22 May 196551.1Ordained BishopTitular Archbishop of Novica
196752.7AppointedOfficial of the Secretariat of State
19 Jul 196955.2AppointedApostolic Nuncio to Costa Rica
15 Mar 197560.9AppointedApostolic Pro-Nuncio to Syria
6 Jul 198369.2AppointedApostolic Nuncio to Belgium
6 Jul 198369.2AppointedApostolic Nuncio to European Community
6 Jul 198369.2AppointedApostolic Nuncio to Luxembourg
13 Jun 198975.1RetiredApostolic Nuncio to Belgium
13 Jun 198975.1RetiredApostolic Nuncio to European Community
13 Jun 198975.1RetiredApostolic Nuncio to Luxembourg
24 Jun 199278.2DiedApostolic Nuncio Emeritus to Belgium

MicroData Summary for Angelo Pedroni:
Archbishop Angelo Pedroni (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Belgium

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013