Catholic-Hierarchy DC

Johannes Gerardus Maria Cardinal Willebrands

Deceased

President Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

Cardinal-Priest of San Sebastiano alle Catacombe


Events

DateAgeEventTitle
4 Sep 1909BornBovenkarspel
26 May 193424.7Ordained PriestPriest of Haarlem, Netherlands
28 Jun 196050.8AppointedSecretary of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
4 Jun 196454.8AppointedTitular Bishop of Mauriana
28 Jun 196454.8Ordained BishopTitular Bishop of Mauriana
12 Apr 196959.6AppointedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
28 Apr 196959.6AppointedCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
28 Apr 196959.6Elevated to Cardinal
6 Dec 197566.3AppointedCardinal-Priest of San Sebastiano alle Catacombe
6 Dec 197566.3AppointedBishop of Netherlands, Military
6 Dec 197566.3AppointedArchbishop of Utrecht, Netherlands
22 Nov 198273.2ResignedBishop of Netherlands, Military
3 Dec 198374.2ResignedArchbishop of Utrecht, Netherlands
12 Dec 198980.3RetiredPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
2 Aug 200696.9DiedPresident Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

MicroData Summary for Johannes Gerardus Maria Willebrands:
Cardinal Johannes Gerardus Maria Willebrands (born , died ) President Emeritus of Promoting Christian Unity

  • a priest for 72.2 years
  • a bishop for 42.1 years
  • a cardinal for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 186, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013