Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Violardo

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation of the Discipline of the Sacraments

Cardinal-Deacon of Sant’Eustachio


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1898BornGovone, Italy
29 Jun 192325.1Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
2 Apr 196263.8AppointedSecretary of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law
196364.6AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
26 Jan 196566.7AppointedSecretary of the Congregation of the Discipline of the Sacraments
19 Feb 196667.7AppointedTitular Archbishop of Satafi
19 Mar 196667.8Ordained BishopTitular Archbishop of Satafi
28 Apr 196970.9AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
28 Apr 196970.9Elevated to Cardinal
28 Apr 196970.9ResignedSecretary of the Congregation of the Discipline of the Sacraments
17 Mar 197879.8DiedSecretary Emeritus of the Congregation of the Discipline of the Sacraments

MicroData Summary for Giacomo Violardo:
Giacomo Cardinal Violardo (born , died ) Secretary Emeritus of Discipline of the Sacraments

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 11.9 years
  • a cardinal for 8.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014