Catholic-Hierarchy DC

Bishop Henry Ambrose Pinger, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Zhoucun [Chowtsun]


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1897BornSaint Bernard, NE, USA
27 Jun 192426.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
17 Dec 193033.3AppointedSuperior of Changtien, China
10 Jun 193234.8AppointedPrefect of Changtien, China
18 May 193739.8AppointedTitular Bishop of Capitolias
18 May 193739.8AppointedVicar Apostolic of Chowtsun [Zhoucun], China
21 Sep 193740.1Ordained BishopTitular Bishop of Capitolias
11 Apr 194648.7AppointedBishop of Zhoucun [Chowtsun], China
1983²85.4ResignedBishop of Zhoucun [Chowtsun], China
24 Sep 198891.1DiedBishop Emeritus of Zhoucun [Chowtsun], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Henry Ambrose Pinger:
Bishop Henry Ambrose Pinger O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Zhoucun [Chowtsun]

  • a priest for 64.2 years
  • a bishop for 51.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013