Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Dadaglio

Deceased

Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Deacon of San Pio V a Villa Carpegna

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1914BornSezzadio, Italy
22 May 193722.7Ordained PriestPriest of Acqui, Italy
28 Oct 196147.1AppointedTitular Archbishop of Lerus
28 Oct 196147.1AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
8 Dec 196147.2Ordained BishopTitular Archbishop of Lerus
8 Jul 196752.8AppointedApostolic Nuncio to Spain
4 Oct 198066.0AppointedSecretary of the Congregation for Sacraments and Divine Worship
8 Apr 198469.5AppointedPro-Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
25 May 198570.7AppointedCardinal-Deacon of San Pio V a Villa Carpegna
25 May 198570.7Elevated to Cardinal
27 May 198570.7AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
15 Dec 198672.2AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
6 Apr 199075.5RetiredMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
22 Aug 199075.9DiedMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Luigi Dadaglio:
Luigi Cardinal Dadaglio (born , died ) Major Penitentiary Emeritus of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 28.7 years
  • a cardinal for 5.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 123
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 20 Apr 2014