Catholic-Hierarchy DC

Angelo Cardinal Dell’Acqua

Deceased

Vicar General of Roma {Rome}, Italy

Cardinal-Priest of Santi Ambrogio e Carlo

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1903Born
9 May 192824.4Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
17 Feb 195349.1AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
14 Dec 195855.0AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
27 Dec 195855.0Ordained BishopTitular Archbishop of Chalcedon
26 Jun 196763.5AppointedCardinal-Priest of Santi Ambrogio e Carlo
26 Jun 196763.5Elevated to Cardinal
23 Sep 196763.7AppointedPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
13 Jan 196864.0AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
7 Nov 197066.9AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
27 Aug 197268.7DiedVicar General of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Angelo Dell’Acqua (VIAF: 268719)
Angelo Cardinal Dell’Acqua (born , died ) Vicar General of Roma {Rome}

EventPlace
Birth PlaceMilano, Archdiocese of Milano {Milan}

  • a priest for 44.2 years
  • a bishop for 13.6 years
  • a cardinal for 5.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • xsta: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 20 Jul 2018

Quantcast