Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gino Paro

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Australia

Titular Archbishop of Torcello


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1910BornPonte di Piave
5 Jul 193626.1Ordained PriestPriest of Treviso, Italy
31 Aug 196252.2AppointedTitular Bishop of Diocaesarea in Isauria
31 Aug 196252.2AppointedPresident of Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
7 Oct 196252.3Ordained BishopTitular Bishop of Diocaesarea in Isauria
5 May 196958.9AppointedTitular Archbishop of Torcello
5 May 196958.9AppointedApostolic Delegate to Australia
5 May 196958.9AppointedApostolic Delegate to Papua New Guinea
3 Jul 197363.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Australia
10 Jun 197868.0ResignedApostolic Pro-Nuncio to Australia
10 Jun 197868.0ResignedApostolic Delegate to Papua New Guinea
21 Sep 198878.3DiedApostolic Nuncio Emeritus to Australia

MicroData Summary for Gino Paro:
Archbishop Gino Paro (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Australia

  • a priest for 52.2 years
  • a bishop for 26.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 172

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014