Catholic-Hierarchy DC

Bishop José María Guix Ferreres

Deceased

Bishop Emeritus of Vic, Spain


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1927Born
31 May 195224.4Ordained PriestPriest of Barcelona, Spain
22 Oct 196840.8AppointedAuxiliary Bishop of Barcelona, Spain
22 Oct 196840.8AppointedTitular Bishop of Sistroniana
14 Dec 196840.9Ordained BishopTitular Bishop of Sistroniana
20 Jun 198355.5AppointedBishop of Vic, Spain
3 Sep 198355.7InstalledBishop of Vic, Spain
13 Jun 200375.4RetiredBishop of Vic, Spain
28 Jun 200981.5DiedBishop Emeritus of Vic, Spain

MicroData Summary for José María Guix Ferreres (VIAF: 89209540)
Bishop José María Guix Ferreres (born , died ) Bishop Emeritus of Vic

EventPlace
Birth PlaceLa Coromina de Cardona
Ordained PriestOlympic Stadium, Montjuic, Diocese of Barcelona
Ordained BishopSanta Maria del Mar, Basilica, Barcelona, Archdiocese of Barcelona

  • a priest for 57.0 years
  • a bishop for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 123
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 302

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast