Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gregorio Modrego y Casaus

Deceased

Archbishop Emeritus of Barcelona


Events

DateAgeEventTitle
17 Nov 1890BornEl Buste
3 May 191423.5Ordained PriestPriest
8 Jun 193645.6AppointedAuxiliary Bishop of Toledo, Spain
8 Jun 193645.6AppointedTitular Bishop of Aezani
11 Oct 193645.9Ordained BishopTitular Bishop of Aezani
30 Dec 194252.1AppointedBishop of Barcelona, Spain
27 Oct 195261.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Barcelona, Spain
25 Mar 196473.4AppointedArchbishop of Barcelona, Spain
7 Jan 196776.1RetiredArchbishop of Barcelona, Spain
7 Jan 196776.1AppointedTitular Archbishop of Mons in Numidia
11 Dec 197080.1ResignedTitular Archbishop of Mons in Numidia
16 Jan 197281.2DiedArchbishop Emeritus of Barcelona, Spain

MicroData Summary for Gregorio Modrego y Casaus:
Archbishop Gregorio Modrego y Casaus (born , died ) Archbishop Emeritus of Barcelona

  • a priest for 57.7 years
  • a bishop for 35.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 20 Apr 2014