Catholic-Hierarchy DC

Bishop Inocencio Rodríguez Díez

Deceased

Bishop Emeritus of Cuenca


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1891BornSanta Olaja de la Varga
17 Jun 191625.0Ordained PriestPriest
10 Jun 194352.0AppointedBishop of Cuenca, Spain
19 Sep 194352.3Ordained BishopBishop of Cuenca, Spain
13 Apr 197381.8RetiredBishop of Cuenca, Spain
22 Oct 197483.3DiedBishop Emeritus of Cuenca, Spain

MicroData Summary for Inocencio Rodríguez Díez:
Bishop Inocencio Rodríguez Díez (born , died ) Bishop Emeritus of Cuenca

  • a priest for 58.3 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013