Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antolín López y Peláez

Deceased

Archbishop of Tarragona


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1866BornManzanal del Puerto
1889¹22.4Ordained PriestPriest
14 Nov 190438.2AppointedBishop of Jaca, Spain
4 Apr 190538.6Ordained BishopBishop of Jaca, Spain
18 Jul 191346.9AppointedArchbishop of Tarragona, Spain
23 Dec 191852.3DiedArchbishop of Tarragona, Spain

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Antolín López y Peláez:
Archbishop Antolín López y Peláez (born , died ) Archbishop of Tarragona

  • a priest for 29.9 years
  • a bishop for 13.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015