Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicanor Mutiloa e Irurita, C.SS.R. †

Deceased

Bishop of Tarazona (-Tudela)


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1874BornPamplona
13 Nov 189824.8ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
23 Mar 190127.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
17 Nov 192753.9AppointedApostolic Administrator of Barbastro, Spain
17 Nov 192753.9AppointedTitular Bishop of Hieropolis
29 Jan 192854.1Ordained BishopTitular Bishop of Hieropolis
1 May 193561.3AppointedBishop of Tarazona (-Tudela), Spain
9 Aug 193561.6InstalledBishop of Tarazona (-Tudela), Spain
19 Nov 194672.9DiedBishop of Tarazona (-Tudela), Spain

MicroData Summary for Nicanor Mutiloa e Irurita:
Bishop Nicanor Mutiloa e Irurita C.SS.R. (born , died ) Bishop of Tarazona (-Tudela)

  • a priest for 45.7 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013