Catholic-Hierarchy DC

Antonio Maria Cardinal Cagiano de Azevedo

Deceased

Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Bishop of Frascati


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1797BornSantopadre
10 Aug 182426.6Ordained PriestPriest
22 Jan 184446.1AppointedBishop of Senigallia, Italy
22 Jan 184446.1Elevated to Cardinal
25 Jan 184446.1AppointedCardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme
11 Feb 184446.1Ordained BishopBishop of Senigallia, Italy
18 Jul 184850.5ResignedBishop of Senigallia, Italy
27 Jun 1853²55.5AppointedPrefect of the Congregation of the Council
23 Jun 185456.5AppointedCardinal-Bishop of Frascati
26 Sep 186062.7AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
13 Jan 186769.0DiedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Maria Cagiano de Azevedo (VIAF: 10707877)
Antonio Maria Cardinal Cagiano de Azevedo (born , died ) Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 42.4 years
  • a bishop for 22.9 years
  • a cardinal for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 45
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 342
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1844, Number 11
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Jan 1844

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 28 Nov 2016