Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Giampaolo

Deceased

Bishop Emeritus of Larino, Italy

Titular Bishop of Chariopolis


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1817Born
13 Jun 184022.9Ordained PriestPriest
6 Mar 185537.7SelectedBishop of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy
23 Mar 185537.7ConfirmedBishop of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy
15 Apr 185537.8Ordained BishopBishop of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy
2 May 185941.8SelectedBishop of Larino, Italy
20 Jun 185941.9ConfirmedBishop of Larino, Italy
9 Apr 188870.7ResignedBishop of Larino, Italy
1 Jun 188870.9AppointedTitular Bishop of Chariopolis
8 Dec 189881.4DiedBishop Emeritus of Larino, Italy

MicroData Summary for Francesco Giampaolo (VIAF: 88999669)
Bishop Francesco Giampaolo (born , died ) Bishop Emeritus of Larino

EventPlace
Birth PlaceRipalimosani, Diocese of Boiano
Ordained BishopS. Francis a Ripa, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 43.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 180, and Page 198
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 334
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1855, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.5, 27 Dec 2016; Data: 30 Dec 2016