Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anthony Thannikot

Deceased

Auxiliary Bishop of Verapoly

Titular Bishop of Tigillava


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1937BornKoonemmave
14 Mar 196427.0Ordained PriestPriest of Verapoly, India
19 Dec 197841.8AppointedAuxiliary Bishop of Verapoly, India
19 Dec 197841.8AppointedTitular Bishop of Tigillava
11 Mar 197942.0Ordained BishopTitular Bishop of Tigillava
24 Feb 198447.0DiedAuxiliary Bishop of Verapoly, India

MicroData Summary for Anthony Thannikot:
Bishop Anthony Thannikot (born , died ) Auxiliary Bishop of Verapoly

  • a priest for 19.9 years
  • a bishop for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013