Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Ramazzini, O.C.D. †

Deceased

Vicar Apostolic of Bombay

Titular Bishop of Antiphellus

Titular See: (Pietro d'Alcántara di San Antonio)


Events

DateAgeEventTitle
14 Jun 1760BornModena, Italy
29 Nov 178121.5ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
3 Jun 179434.0AppointedVicar Apostolic of Bombay, India
3 Jun 179434.0AppointedTitular Bishop of Antiphellus
25 Nov 179535.4Ordained BishopTitular Bishop of Antiphellus
9 Oct 184080.3DiedVicar Apostolic of Bombay, India

MicroData Summary for Antonio Ramazzini:
Bishop Antonio Ramazzini O.C.D. (born , died ) Vicar Apostolic of Bombay

  • a bishop for 44.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 89, and Page 455

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 15 Oct 2013