Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurelio Stabellini, O.C.D. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Verapoly

Titular Bishop of Dioclea


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1777BornFerrara
23 Nov 179417.0ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
2 May 181537.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Bombay, India
2 May 181537.4AppointedTitular Bishop of Dioclea
7 Nov 182446.9Ordained BishopTitular Bishop of Dioclea
26 May 182749.5AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Verapoly, India
1837¹59.1ResignedCoadjutor Vicar Apostolic of Verapoly, India
21 Jan 185779.1DiedCoadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Verapoly, India

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Maurelio Stabellini
Bishop Maurelio Stabellini O.C.D. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Verapoly

  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 177
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1824, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 28 Nov 2016