Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Daniel Eugene Sheehan

Deceased

Archbishop Emeritus of Omaha, Nebraska


Events

DateAgeEventTitle
14 May 1917BornEmerson
23 May 194225.0Ordained PriestPriest of Omaha, Nebraska, USA
4 Jan 196446.6AppointedAuxiliary Bishop of Omaha, Nebraska, USA
4 Jan 196446.6AppointedTitular Bishop of Capsus
19 Mar 196446.8Ordained BishopTitular Bishop of Capsus
11 Jun 196952.1AppointedArchbishop of Omaha, Nebraska, USA
11 Aug 196952.2InstalledArchbishop of Omaha, Nebraska, USA
4 May 199376.0RetiredArchbishop of Omaha, Nebraska, USA
24 Oct 200083.4DiedArchbishop Emeritus of Omaha, Nebraska, USA

MicroData Summary for Daniel Eugene Sheehan:
Archbishop Daniel Eugene Sheehan (born , died ) Archbishop Emeritus of Omaha

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 36.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 20 Sep 2014