Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Paupini

Deceased

Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Priest of Ognissanti in Via Appia Nuova


Events

DateAgeEventTitle
25 Feb 1907BornMondavio, Italy
19 Mar 193023.1Ordained PriestPriest of Fano, Italy
2 Feb 195648.9AppointedTitular Archbishop of Sebastopolis in Abasgia
2 Feb 195648.9AppointedApostolic Internuncio to Iran
26 Feb 195649.0Ordained BishopTitular Archbishop of Sebastopolis in Abasgia
25 Feb 195750.0AppointedApostolic Nuncio to Guatemala
25 Feb 195750.0AppointedApostolic Nuncio to El Salvador
23 May 195952.2AppointedApostolic Nuncio to Colombia
196961.9AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
28 Apr 196962.2AppointedCardinal-Deacon of Ognissanti in Via Appia Nuova
28 Apr 196962.2Elevated to Cardinal
21 Mar 197366.1AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
30 Jun 197972.3AppointedCardinal-Priest of Ognissanti in Via Appia Nuova
8 Apr 198477.1RetiredMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
18 Jul 199285.4DiedMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Giuseppe Paupini:
Cardinal Giuseppe Paupini (born , died ) Major Penitentiary Emeritus of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 62.3 years
  • a bishop for 36.4 years
  • a cardinal for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 131
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013