Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Félix María Torres Parra

Deceased

Archbishop Emeritus of Barranquilla


Events

DateAgeEventTitle
12 Jul 1923BornYaguara
9 Jun 194622.9Ordained PriestPriest
4 Jun 196642.9AppointedAuxiliary Bishop of Cartagena, Colombia
4 Jun 196642.9AppointedTitular Bishop of Cellae in Proconsulari
24 Jul 196643.0Ordained BishopTitular Bishop of Cellae in Proconsulari
May 196743.8AppointedCoadjutor Bishop of Santa Rosa de Osos, Colombia
10 Jun 196743.9InstalledCoadjutor Bishop of Santa Rosa de Osos, Colombia
25 Apr 196945.8AppointedBishop of Sincelejo, Colombia
11 Dec 198057.4AppointedBishop of Santa Marta, Colombia
11 May 198763.8AppointedArchbishop of Barranquilla, Colombia
11 Jul 198764.0InstalledArchbishop of Barranquilla, Colombia
18 Mar 199975.7RetiredArchbishop of Barranquilla, Colombia
3 Apr 200783.7DiedArchbishop Emeritus of Barranquilla, Colombia

MicroData Summary for Félix María Torres Parra:
Archbishop Félix María Torres Parra (born , died ) Archbishop Emeritus of Barranquilla

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 40.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 131
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013