Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Xavier Mugabure, M.E.P. †

Deceased

Archbishop of Tōkyō


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1850BornGuéthary, France
19 Sep 187424.0Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
21 Mar 190251.6AppointedCoadjutor Archbishop of Tōkyō, Japan
21 Mar 190251.6AppointedTitular Archbishop of Sagalassus
22 Jun 190251.8Ordained BishopTitular Archbishop of Sagalassus
27 Jun 190655.8SucceededArchbishop of Tōkyō, Japan
27 May 191059.7DiedArchbishop of Tōkyō, Japan

MicroData Summary for Pierre-Xavier Mugabure:
Archbishop Pierre-Xavier Mugabure M.E.P. (born , died ) Archbishop of Tōkyō

  • a priest for 35.7 years
  • a bishop for 7.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 490, and Page 557
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013