Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Marie-François Lalouyer, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Northern Manchuria {Manciuria Settentrionale}

Titular Bishop of Raphanea


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1850BornAcigné, France
187120.8ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
7 Jun 187323.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
24 Jul 189747.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}, China
24 Jul 189747.4AppointedTitular Bishop of Raphanea
19 Dec 189747.8Ordained BishopTitular Bishop of Raphanea
16 May 189848.2AppointedVicar Apostolic of Northern Manchuria {Manciuria Settentrionale}, China
17 Feb 192372.9DiedVicar Apostolic of Northern Manchuria {Manciuria Settentrionale}, China

MicroData Summary for Pierre-Marie-François Lalouyer:
Bishop Pierre-Marie-François Lalouyer M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Northern Manchuria {Manciuria Settentrionale}

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • c2: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 476

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013