Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean Trudon Jans, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Ichang [Yichang]

Titular Bishop of Rhosus


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1877BornSichem-Sussen Bolrée, Belgium
189618.2ProfessedMember of Order of Friars Minor
8 Sep 190325.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
23 Dec 192346.1AppointedVicar Apostolic of Southwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Meridionale}, China
23 Dec 192346.1AppointedTitular Bishop of Rhosus
1 May 192446.5Ordained BishopTitular Bishop of Rhosus
9 Sep 192951.8DiedVicar Apostolic of Ichang [Yichang], China

MicroData Summary for Jean Trudon Jans:
Bishop Jean Trudon Jans O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Ichang [Yichang]

  • a priest for 26.0 years
  • a bishop for 5.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Die Apostolische Nachfolge
  • b: LC
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013