Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Román Arrieta Villalobos

Deceased

Archbishop Emeritus of San José de Costa Rica


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1924BornSan Antonio de Belén
18 Dec 194824.1Ordained PriestPriest of San José de Costa Rica
12 Aug 196136.7AppointedBishop of Tilarán, Costa Rica
21 Sep 196136.9Ordained BishopBishop of Tilarán, Costa Rica
2 Jul 197954.6AppointedArchbishop of San José de Costa Rica
13 Jul 200277.7RetiredArchbishop of San José de Costa Rica
8 Mar 200580.3DiedArchbishop Emeritus of San José de Costa Rica

MicroData Summary for Román Arrieta Villalobos:
Archbishop Román Arrieta Villalobos (born , died ) Archbishop Emeritus of San José de Costa Rica

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 43.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Mar 2014