Catholic-Hierarchy DC

Bishop Enrique Bolaños Quesada

Deceased

Bishop Emeritus of Alajuela


Events

DateAgeEventTitle
5 Oct 1907BornHeredia
30 Nov 193326.2Ordained PriestPriest
6 Dec 196255.2AppointedAuxiliary Bishop of Alajuela, Costa Rica
6 Dec 196255.2AppointedTitular Bishop of Andropolis
25 Mar 196355.5Ordained BishopTitular Bishop of Andropolis
6 Mar 197062.4AppointedBishop of Alajuela, Costa Rica
13 Dec 198073.2RetiredBishop of Alajuela, Costa Rica
27 Apr 199284.6DiedBishop Emeritus of Alajuela, Costa Rica

MicroData Summary for Enrique Bolaños Quesada:
Bishop Enrique Bolaños Quesada (born , died ) Bishop Emeritus of Alajuela

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 29.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013