Catholic-Hierarchy DC

Gustavo Cardinal Testa

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Cardinal-Priest of San Girolamo dei Croati


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1886BornBoltiere
28 Oct 191024.2Ordained PriestPriest of Bergamo, Italy
4 Jun 193447.8AppointedTitular Archbishop of Amasea
4 Jun 193447.8AppointedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
1 Nov 193448.2Ordained BishopTitular Archbishop of Amasea
11 Feb 194861.5AppointedApostolic Delegate to Jerusalem and Palestine
6 Mar 195366.6AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
195972.4AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
14 Dec 195973.4AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
14 Dec 195973.4Elevated to Cardinal
4 Oct 196175.2AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
2 Aug 196276.0AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
15 Aug 196781.0AppointedPrefect of the Congregation for the Oriental Churches
13 Jan 196881.4RetiredPrefect of the Congregation for the Oriental Churches
28 Feb 196982.6DiedSecretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Gustavo Testa:
Gustavo Cardinal Testa (born , died ) Prefect Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 58.3 years
  • a bishop for 34.3 years
  • a cardinal for 9.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015