Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eusebio Marie Semprini, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Southern Hunan {Hu-Nan Meridionale}

Titular Bishop of Tiberiopolis


Events

DateAgeEventTitle
25 Dec 1823BornDongo, Italy
184622.0ProfessedMember of Order of Friars Minor
25 Jan 187652.1AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Hunan {Hu-Nan}, China
25 Jan 187652.1AppointedTitular Bishop of Tiberiopolis
28 May 187652.4Ordained BishopTitular Bishop of Tiberiopolis
12 Aug 187955.6AppointedVicar Apostolic of Southern Hunan {Hu-Nan Meridionale}, China
13 Mar 189268.2ResignedVicar Apostolic of Southern Hunan {Hu-Nan Meridionale}, China
8 Jan 189369.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Southern Hunan {Hu-Nan Meridionale}, China

MicroData Summary for Eusebio Marie Semprini:
Bishop Eusebio Marie Semprini O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Southern Hunan {Hu-Nan Meridionale}

  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 553

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013