Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gaetano Pollio, P.I.M.E. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Salerno (-Acerno)


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1911BornMeta, Italy
192715.0ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
22 Sep 193422.7Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
12 Dec 194635.0AppointedBishop of Kaifeng [Kaifeng], China
13 Apr 194735.3Ordained BishopBishop of Kaifeng [Kaifeng], China
8 Sep 196048.7AppointedArchbishop of Otranto, Italy
5 Feb 196957.1AppointedArchbishop of Salerno (-Acerno), Italy
4 Aug 197361.6AppointedBishop of Campagna, Italy
20 Oct 198472.8ResignedArchbishop of Salerno (-Acerno), Italy
20 Oct 198472.8ResignedBishop of Campagna, Italy
13 Mar 199179.2DiedBishop Emeritus of Salerno (-Acerno), Italy

MicroData Summary for Gaetano Pollio:
Archbishop Gaetano Pollio P.I.M.E. (born , died ) Archbishop Emeritus of Salerno (-Acerno)

  • a priest for 56.5 years
  • a bishop for 43.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013