Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Phạm Tần

Deceased

Bishop of Thanh Ho, Viet Nam


Events

DateAgeEventTitle
4 Jan 1913Born
7 Jun 194128.4Ordained PriestPriest of Thanh Ha, Viet Nam
17 Mar 195946.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Thanh Ha, Viet Nam
17 Mar 195946.2AppointedTitular Bishop of Iustinianopolis in Galatia
24 Nov 196047.8AppointedBishop of Thanh Ho, Viet Nam
22 Jun 197562.4Ordained BishopBishop of Thanh Ho, Viet Nam
1 Feb 199077.0DiedBishop of Thanh Ho, Viet Nam

MicroData Summary for Pierre Phạm Tần
Bishop Pierre Phạm Tần (born , died ) Bishop of Thanh Ho

EventPlace
Birth PlaceBen Ct, Hieu Thuan, Vicariate Apostolic of Coastal Tonking {Tonkino Marittimo}
Ordained BishopCathedral, Thanh Ha, Diocese of Thanh Ho

  • a priest for 48.6 years
  • a bishop for 14.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125
  • d: Annuario Pontificio, Year 1991, Page 1,119
  • b: Annuario Pontificio, Year 1990, Page 664
  • opd/bp: CB, 3 Dec 2019
  • loc: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Additions/Corrections (front)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 29, Number 1,670
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 34, Additions/Corrections (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast