Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thaddée Anselme Le Huu Tu, O. Cist. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Phát Diêm

Titular Bishop of Daphnusia


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1897BornDi-Loan
22 Dec 192831.1Ordained PriestPriest of Order of Cistercians
14 Jun 194547.6AppointedVicar Apostolic of Phát Diêm, Viet Nam
14 Jun 194547.6AppointedTitular Bishop of Daphnusia
29 Oct 194548.0Ordained BishopTitular Bishop of Daphnusia
1959²61.2ResignedVicar Apostolic of Phát Diêm, Viet Nam
24 Apr 196769.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Phát Diêm, Viet Nam

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Thaddée Anselme Le Huu Tu:
Bishop Thaddée Anselme Le Huu Tu O. Cist. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Phát Diêm

  • a priest for 38.3 years
  • a bishop for 21.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013