Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Federico Melendro y Gutiérrez, S.J. †

Deceased

Archbishop of Anqing [Anking, Huai-ning]


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1889BornVillasila de Valdavia, Spain
190717.5ProfessedMember of Society of Jesus
5 Mar 192232.6Ordained PriestPriest of Society of Jesus
14 Feb 193040.6AppointedVicar Apostolic of Anking [Anqing], China
17 Feb 193040.6AppointedTitular Bishop of Remesiana
1 Jun 193040.9Ordained BishopTitular Bishop of Remesiana
11 Apr 194656.7AppointedArchbishop of Anqing [Anking, Huai-ning], China
25 Oct 197889.3DiedArchbishop of Anqing [Anking, Huai-ning], China

MicroData Summary for Federico Melendro y Gutiérrez:
Archbishop Federico Melendro y Gutiérrez S.J. (born , died ) Archbishop of Anqing [Anking, Huai-ning]

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 48.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013