Catholic-Hierarchy DC

Bishop Auguste Alphonse Pierre Haouisée, S.J. †

Deceased

Bishop of Shanghai [Shanghai]


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1877BornEvran, France
189618.3ProfessedMember of Society of Jesus
10 Jun 191032.7Ordained PriestPriest of Society of Jesus
2 Jul 192850.8AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Nanking [Nanjing], China
2 Jul 192850.8AppointedTitular Bishop of Cercina
3 Oct 192851.0Ordained BishopTitular Bishop of Cercina
13 May 193153.6SucceededVicar Apostolic of Nanking [Nanjing], China
13 Dec 193356.2AppointedVicar Apostolic of Shanghai [Shanghai], China
11 Apr 194668.5AppointedBishop of Shanghai [Shanghai], China
10 Sep 194870.9DiedBishop of Shanghai [Shanghai], China

MicroData Summary for Auguste Alphonse Pierre Haouisée:
Bishop Auguste Alphonse Pierre Haouisée S.J. (born , died ) Bishop of Shanghai [Shanghai]

  • a priest for 38.3 years
  • a bishop for 19.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1949
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013