Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Mascariñas y Morgia

Deceased

Bishop Emeritus of Tagbilaran


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1897BornAntequera
14 Jun 192427.4Ordained PriestPriest
16 Dec 193740.9AppointedBishop of Palo, Philippines
25 Mar 193841.2Ordained BishopBishop of Palo, Philippines
12 Nov 195154.8AppointedBishop of Tagbilaran, Philippines
3 Jul 197679.5RetiredBishop of Tagbilaran, Philippines
8 May 198083.3DiedBishop Emeritus of Tagbilaran, Philippines

MicroData Summary for Manuel Mascariñas y Morgia:
Bishop Manuel Mascariñas y Morgia (born , died ) Bishop Emeritus of Tagbilaran

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 42.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013