Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Cagliero, S.D.B. †

Deceased

Cardinal-Bishop of Frascati


Events

DateAgeEventTitle
11 Jan 1838BornCastelnuovo d'Asti, Italy
14 Jun 186224.4Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
20 Nov 188345.9AppointedVicar Apostolic of Northern Patagonia {Patagonia Settentrionale}, Argentina
30 Oct 188446.8AppointedTitular Bishop of Magydus
7 Dec 188446.9Ordained BishopTitular Bishop of Magydus
24 Mar 190466.2AppointedTitular Archbishop of Sebastea
7 Aug 190870.6AppointedApostolic Internuncio to Central America
191577.0ResignedApostolic Internuncio to Central America
6 Dec 191577.9Elevated to Cardinal
9 Dec 191577.9AppointedCardinal-Priest of San Bernardo alle Terme
16 Dec 192082.9AppointedCardinal-Bishop of Frascati
16 Jan 192183.0InstalledCardinal-Bishop of Frascati
28 Feb 192688.1DiedCardinal-Bishop of Frascati

MicroData Summary for Giovanni Cagliero:
Cardinal Giovanni Cagliero S.D.B. (born , died ) Cardinal-Bishop of Frascati

  • a priest for 63.7 years
  • a bishop for 41.2 years
  • a cardinal for 10.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 360
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013