Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jesus Balaso Tuquib

Deceased

Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1930Born
14 Mar 195928.7Ordained PriestPriest
24 Feb 197342.6AppointedBishop of Pagadian, Philippines
29 May 197342.9Ordained BishopBishop of Pagadian, Philippines
31 Mar 198453.7AppointedCoadjutor Archbishop of Cagayan de Oro, Philippines
31 May 198453.9InstalledCoadjutor Archbishop of Cagayan de Oro, Philippines
5 Jan 198857.5SucceededArchbishop of Cagayan de Oro, Philippines
4 Mar 200675.6RetiredArchbishop of Cagayan de Oro, Philippines
1 Aug 201989.0DiedArchbishop Emeritus of Cagayan de Oro, Philippines

MicroData Summary for Jesus Balaso Tuquib
Archbishop Jesus Balaso Tuquib (born , died ) Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro

EventPlace
Birth PlaceClarin
Death PlaceCagayan de Oro, Archdiocese of Cagayan de Oro

  • a priest for 60.3 years
  • a bishop for 46.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 4 Mar 2006
  • mn: CB, 5 Aug 2015
  • d: CB, 1 Aug 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 4 Aug 2019

Quantcast