Catholic-Hierarchy DC

Bishop Felix Sanchez Zafra

Deceased

Bishop Emeritus of Tagbilaran


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1920BornClarin
4 Mar 194424.1Ordained PriestPriest of Tagbilaran, Philippines
31 Jul 196747.5AppointedBishop of Dipolog, Philippines
22 Oct 196747.8Ordained BishopBishop of Dipolog, Philippines
20 Oct 198666.8AppointedBishop of Tagbilaran, Philippines
21 Apr 199272.3RetiredBishop of Tagbilaran, Philippines
4 Aug 200282.6DiedBishop Emeritus of Tagbilaran, Philippines

MicroData Summary for Felix Sanchez Zafra:
Bishop Felix Sanchez Zafra (born , died ) Bishop Emeritus of Tagbilaran

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 34.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013