Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Teofilo Camomot Bastida

Deceased

Coadjutor Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro

Titular Archbishop of Marcianopolis


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1914BornCarcar
14 Dec 194127.8Ordained PriestPriest of Cebu, Philippines
23 Mar 195541.1AppointedAuxiliary Bishop of Jaro, Philippines
23 Mar 195541.1AppointedTitular Bishop of Clysma
29 May 195541.2Ordained BishopTitular Bishop of Clysma
10 Jun 195844.3AppointedCoadjutor Archbishop of Cagayan de Oro, Philippines
10 Jun 195844.3AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
17 Jun 197056.3ResignedCoadjutor Archbishop of Cagayan de Oro, Philippines
27 Sep 198874.6DiedCoadjutor Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro, Philippines

MicroData Summary for Teofilo Camomot Bastida:
Archbishop Teofilo Camomot Bastida (born , died ) Coadjutor Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 33.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 Jun 2014