Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfredo Banluta Baquial

Deceased

Auxiliary Bishop of Davao

Titular Bishop of Bavagaliana


Events

DateAgeEventTitle
28 May 1941BornTagbilaran
28 May 196625.0Ordained PriestPriest
2 Feb 198846.7AppointedAuxiliary Bishop of Davao, Philippines
2 Feb 198846.7AppointedTitular Bishop of Bavagaliana
6 Apr 198846.9Ordained BishopTitular Bishop of Bavagaliana
1 Mar 199351.8DiedAuxiliary Bishop of Davao, Philippines

MicroData Summary for Alfredo Banluta Baquial:
Bishop Alfredo Banluta Baquial (born , died ) Auxiliary Bishop of Davao

  • a priest for 26.8 years
  • a bishop for 4.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Number 9,619
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013