Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Lloren Mabutas

Deceased

Archbishop Emeritus of Davao


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1921BornAgoo
6 Apr 194624.8Ordained PriestPriest
5 Jun 196140.0AppointedBishop of Laoag, Philippines
27 Jul 196140.1Ordained BishopBishop of Laoag, Philippines
25 Jul 197049.1AppointedCoadjutor Archbishop of Davao, Philippines
25 Jul 197049.1AppointedTitular Archbishop of Valeria
9 Dec 197251.5SucceededArchbishop of Davao, Philippines
6 Nov 199675.4RetiredArchbishop of Davao, Philippines
22 Apr 199977.9DiedArchbishop Emeritus of Davao, Philippines

MicroData Summary for Antonio Lloren Mabutas:
Archbishop Antonio Lloren Mabutas (born , died ) Archbishop Emeritus of Davao

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013