Catholic-Hierarchy DC

Bishop Casimiro Magbanua Lladoc

Deceased

Bishop of Bacolod


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1893BornPilar, Sorsogon
25 Mar 191825.0Ordained PriestPriest
23 Jun 193340.3AppointedBishop of Bacolod, Philippines
16 Sep 193340.5Ordained BishopBishop of Bacolod, Philippines
22 Sep 195158.5DiedBishop of Bacolod, Philippines

MicroData Summary for Casimiro Magbanua Lladoc:
Bishop Casimiro Magbanua Lladoc (born , died ) Bishop of Bacolod

  • a priest for 33.4 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 60
  • mn: CB, 22 Jul 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 24 Jul 2015