Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Javier Reyes

Deceased

Bishop of Nueva Caceres


Events

DateAgeEventTitle
29 Jan 1876BornNaga City
23 Sep 190529.7Ordained PriestPriest of Manila, Philippines
20 Jun 192549.4AppointedBishop of Nueva Caceres, Philippines
19 Sep 192549.6Ordained BishopBishop of Nueva Caceres, Philippines
15 Dec 193761.9DiedBishop of Nueva Caceres, Philippines

MicroData Summary for Francisco Javier Reyes:
Bishop Francisco Javier Reyes (born , died ) Bishop of Nueva Caceres

  • a priest for 32.2 years
  • a bishop for 12.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c34: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013