Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Javier Ochoa Ullate, O.A.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Shangqiu [Kweiteh]

Titular Bishop of Remesiana


Events

DateAgeEventTitle
31 Jan 1889BornMonteagudo, Spain
190616.9ProfessedMember of Order of Augustinian Recollects
30 May 191425.3Ordained PriestPriest of Order of Augustinian Recollects
8 Jan 192939.9AppointedPrefect of Kweiteh [Shangqiu], China
18 May 193748.3AppointedVicar Apostolic of Kweiteh [Shangqiu], China
18 May 193748.3AppointedTitular Bishop of Chusira
31 Oct 193748.8Ordained BishopTitular Bishop of Chusira
11 Apr 194657.2AppointedBishop of Shangqiu [Kweiteh], China
11 Dec 194758.9ResignedBishop of Shangqiu [Kweiteh], China
11 Dec 194758.9AppointedTitular Bishop of Remesiana
6 Sep 197687.6DiedBishop Emeritus of Shangqiu [Kweiteh], China

MicroData Summary for Francisco Javier Ochoa Ullate:
Bishop Francisco Javier Ochoa Ullate O.A.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Shangqiu [Kweiteh]

  • a priest for 62.3 years
  • a bishop for 38.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013