Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marie-Joseph Lemieux, O.P. †

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to India

Titular Archbishop of Saldae


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1902BornQuébec, Canada
4 Aug 192422.2ProfessedMember of Order of Friars Preachers
15 Apr 192825.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
9 Dec 193533.6AppointedBishop of Hakodate, Japan
29 Jun 193634.1Ordained BishopBishop of Sendai, Japan
16 Jan 194138.7ResignedBishop of Sendai, Japan
16 Jan 194138.7AppointedTitular Bishop of Calydon
15 Apr 194441.9AppointedBishop of Gravelbourg, Saskatchewan, Canada
28 May 194442.0InstalledBishop of Gravelbourg, Saskatchewan, Canada
20 Jun 195351.1AppointedArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada
17 Sep 195351.4InstalledArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada
16 Sep 196664.3AppointedTitular Archbishop of Saldae
16 Sep 196664.3AppointedApostolic Nuncio to Haiti
30 May 196967.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to India
16 Feb 197168.8ResignedApostolic Pro-Nuncio to India
4 Mar 199491.8DiedApostolic Nuncio Emeritus to India

MicroData Summary for Marie-Joseph Lemieux:
Archbishop Marie-Joseph Lemieux O.P. (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of India

  • a priest for 65.9 years
  • a bishop for 57.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 134
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013