Catholic-Hierarchy DC

Bishop René Audet

Deceased

Bishop Emeritus of Joliette, Québec


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1920BornMontréal
30 May 194828.4Ordained PriestPriest
21 May 196343.3AppointedAuxiliary Bishop of Ottawa, Ontario, Canada
21 May 196343.3AppointedTitular Bishop of Chonochora
31 Jul 196343.5Ordained BishopTitular Bishop of Chonochora
3 Jan 196848.0AppointedBishop of Joliette, Québec, Canada
31 Oct 199070.8ResignedBishop of Joliette, Québec, Canada
12 Jun 201191.4DiedBishop Emeritus of Joliette, Québec, Canada

MicroData Summary for René Audet:
Bishop René Audet (born , died ) Bishop Emeritus of Joliette

  • a priest for 63.0 years
  • a bishop for 47.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: CB, 13 Jun 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 May 2014