Catholic-Hierarchy DC

Franz Cardinal Hengsbach

Deceased

Bishop Emeritus of Essen

Cardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1910BornVelmede
13 Mar 193726.5Ordained PriestPriest of Paderborn, Germany
20 Aug 195342.9AppointedAuxiliary Bishop of Paderborn, Germany
20 Aug 195342.9AppointedTitular Bishop of Cantanus
29 Sep 195343.1Ordained BishopTitular Bishop of Cantanus
18 Nov 195747.2AppointedBishop of Essen, Germany
1 Jan 195847.3InstalledBishop of Essen, Germany
10 Oct 196151.1AppointedBishop of Germany, Military
22 May 197867.7ResignedBishop of Germany, Military
28 Jun 198877.8Elevated to Cardinal
28 Jun 198877.8AppointedCardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario
10 Dec 198878.3InstalledCardinal-Priest of Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario
21 Feb 199180.4RetiredBishop of Essen, Germany
24 Jun 199180.8DiedBishop Emeritus of Essen, Germany

MicroData Summary for Franz Hengsbach:
Franz Cardinal Hengsbach (born , died ) Bishop Emeritus of Essen

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 37.7 years
  • a cardinal for 3.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 126

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Mar 2014