Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Grioglio, O.F.M. Obs. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si)

Titular Bishop of Euroea in Epiro


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1813BornMoretta, Italy
183016.2ProfessedMember of Order of Friars Minor
24 Sep 183622.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
2 Mar 184430.4AppointedVicar Apostolic of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si), China
2 Mar 184430.4AppointedTitular Bishop of Euroea in Epiro
1 Jun 184531.6Ordained BishopTitular Bishop of Euroea in Epiro
Dec 1869³56.1ResignedVicar Apostolic of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si), China
9 Jan 189177.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si), China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gabriel Grioglio
Bishop Gabriel Grioglio O.F.M. Obs. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Shansi {Scian-Si} (Chan-Si)

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 45.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 190
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1845, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 30 Nov 2016