Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marcantonio Conti

Deceased

Bishop Emeritus of Pesaro

Titular Archbishop of Damascus


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1733BornRoma
12 Jun 175622.8Ordained PriestPriest
28 Feb 177440.5AppointedBishop of Pesaro, Italy
Mar 177440.5Ordained BishopBishop of Pesaro, Italy
2 Mar 177541.5ResignedBishop of Pesaro, Italy
3 Apr 177541.6AppointedTitular Archbishop of Damascus
25 Jan 178046.4DiedBishop Emeritus of Pesaro, Italy

MicroData Summary for Marcantonio Conti:
Archbishop Marcantonio Conti (born , died ) Bishop Emeritus of Pesaro

  • a priest for 23.6 years
  • a bishop for 5.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 191, and Page 339

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013