Catholic-Hierarchy DC

Bishop Melchior Chang K’o-hing (Zhang Kexing)

Deceased

Bishop of Chongli-Xiwanzi [Siwantze]


Events

DateAgeEventTitle
6 Jan 1914BornSiwantze
18 Mar 193925.2Ordained PriestPriest of Chongli-Xiwanzi [Siwantze], China
3 Nov 194935.8AppointedCoadjutor Bishop of Chongli-Xiwanzi [Siwantze], China
3 Nov 194935.8AppointedTitular Bishop of Clypia
24 May 195137.4Ordained BishopTitular Bishop of Clypia
24 Nov 195137.9SucceededBishop of Chongli-Xiwanzi [Siwantze], China
6 Nov 198874.8DiedBishop of Chongli-Xiwanzi [Siwantze], China

MicroData Summary for Melchior Chang K’o-hing (Zhang Kexing):
Bishop Melchior Chang K’o-hing (Zhang Kexing) (born , died ) Bishop of Chongli-Xiwanzi [Siwantze]

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 37.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab/ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 113
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013