Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Benelli

Deceased

Archbishop of Firenze {Florence}

Cardinal-Priest of Santa Prisca


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1921BornPoggiole di Vernio
12 Jun 194322.0Ordained DeaconDeacon of Roma {Rome}, Italy
31 Oct 194322.4Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
11 Jun 196645.0AppointedTitular Archbishop of Tusuros
11 Jun 196645.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Sénégal
11 Sep 196645.3Ordained BishopTitular Archbishop of Tusuros
29 Jun 196746.1AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
3 Jun 197756.0AppointedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
27 Jun 197756.1Elevated to Cardinal
27 Jun 197756.1AppointedCardinal-Priest of Santa Prisca
26 Oct 198261.4DiedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy

MicroData Summary for Giovanni Benelli:
Giovanni Cardinal Benelli (born , died ) Archbishop of Firenze {Florence}

  • a priest for 38.9 years
  • a bishop for 16.1 years
  • a cardinal for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014