Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicola Rotunno

Deceased

Bishop Emeritus of Sabina-Poggio Mirteto


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1928BornStigliano
25 Jul 195122.6Ordained PriestPriest
29 Jun 197445.6AppointedTitular Archbishop of Minora
29 Jun 197445.6AppointedApostolic Nuncio to Burundi
29 Jun 197445.6AppointedApostolic Nuncio to Rwanda
30 Jun 197445.6Ordained BishopTitular Archbishop of Minora
13 Apr 197849.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Sri Lanka
30 Aug 198354.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Syria
8 Dec 198759.0AppointedOfficial of the Secretariat of State
27 Feb 198859.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Sabina-Poggio Mirteto, Italy
30 Jul 199263.7ResignedBishop of Sabina-Poggio Mirteto, Italy
8 Feb 199970.2DiedBishop Emeritus of Sabina-Poggio Mirteto, Italy

MicroData Summary for Nicola Rotunno:
Archbishop Nicola Rotunno (born , died ) Bishop Emeritus of Sabina-Poggio Mirteto

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 24.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013